Tiyatro Alkış | Tiyatro Alkış

HAKKINDA

Tiyatro Alkış

Tiyatro Alkış

Tiyatro Alkış 1997 – 1998 sezonunda, "Şirinler Şenlikte” adlı oyunla perdelerini açmış ve bugüne kadar toplam 24 oyunla, yaklaşık 1.200.000 seyirciye ulaşmıştır.

Kültür, sanata ve özel olarak da tiyatro sanatına yönelik yeti ve yeteneklerini uygulamaya sokmalarına olanak sağlar. Tiyatronun doğasında bulunan kolektif çalışma prensibi ile bireylerin içindeki yaratıcı ve araştırmacı ruhu ön plana çıkarmaya çalışır. Bunun yanında arkadaşlığı, dostluğu, özveriyi ve tiyatro sevgisini pekiştirmeyi, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirirken tiyatro yeteneklerini de geliştirmeyi hedefler.

Çocuk tiyatroları, eğlendirici bir anlatım tarzı taşımakla birlikte, daha çok eğitici amaçla yazılmış oyunları ele alır ve çocuk imgelemine açık bir sahne ve oyunculuk düzeni içinde aktarır.

Çocuk tiyatroları, eğlendirici bir anlatım tarzı taşımakla birlikte, daha çok eğitici amaçla yazılmış oyunları ele alır ve çocuk imgelemine açık bir sahne ve oyunculuk düzeni içinde aktarır. Bu nedenle, yepyeni kuşakların yetiştirilmesi, belli bir kültürle yoğurulması açısından Çocuk Tiyatroları oldukça önem taşır. (Kaynak : Aziz Çalışlar’ın Tiyatro Ansiklopedisi )Sık sık sorulan bir soru,çocuk tiyatrosunun amacının ne olduğudur.

Buna verilecek en kestirme yanıt şu olabilir :mutlu ve dengeli bireyler yetiştirmek.Ancak doğruda olsa bu eksik bir yanıt olabilir; çünkü mutlu ve sağlıklı bir birey yetiştirmekten de öteye giden hedefleri vardır çocuk tiyatrosunun. Bireyin toplumdaki yeri,kendine güven ile gelişen sorumluluk duygusu,olgunlaşarak kişilik edinmesi,birlikte çalışmanın ve üretmenin tadı, gerçekliğin fantezisi ve fantezinin gerçekliği ile belli bir düzeyde yaratıya yönelme gibi birbirinin içinde ve birbirini geliştiren hedefleri vardır çocuk tiyatrosunun.Böylece şu saptamayı yapabiliriz ;çocuk tiyatrosu başlı başına bir sanattır.( Kaynak; Özdemir Nutku’nun OYUN,ÇOCUK,TİYATRO kitabından )